zde se nacházíte:
Úvod > Český a slovenský trh

Perspektivní trh s 15 mil. obyvatel 
a vstupní brána do regionu střední a východní Evropy.

Český a slovenský trh

Česká republika a Slovensko vznikly 1. ledna 1993 rozdělením České a Slovenské federativní republiky. Tvoří 2 samostatné státy a i po rozdělení jsou jejich vzájemné obchodní vztahy velmi propojeny.

Česká republika

Česká republika je jedním z nejvíce stabilních a prosperujících trhů v regionu CEE. Hrubý domácí příjem je v současné době kolem 14 700 Eur na obyvatele – jeden z nejvyšších v regionu. Její ekonomika je jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik v Evropě – HDP vzrostl v roce 2015 o 4,3 %. Je členem Evropské unie (EU) a Světové obchodní organizace (WTO). V roce 2015 měla 10 538 275 obyvatel a její rozloha je 78 868 km².

Maloobchod

Česká republika má velmi rozvinutý maloobchod a služby. V minulosti se umístila na 11. místě mezi nejatrak­tivnějšími zeměmi pro maloobchod v Evropě a na 17. místě světově. Hlavní město Praha patří mezi top 10 maloobchodních destinací v Evropě a drží si číslo jedna destinace pro high-street a luxusní značky v regionu. 13 nových luxusních a 15 high-end značek vstoupilo na trh od roku 2010. Česká republika je země e-shopů – funguje jich zde přes 37 000!

Okolní státy

Velmi dobrá dopravní infrastruktura a strategická poloha umožňují snadné obchodování s regionem CEE, Ruskem a sousedními státy – Německem, Polskem, Slovenskem a Rakouskem.

Právo a normy

Český právní systém je do značné míry harmonizovaný s požadavky EU. Produkty a obaly by měly splňovat normy EU a testování může být povinné pro některé dovážené zboží, zejména pro technická a elektrická zařízení.

10 největších měst

Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, Ústí nad Labem, Hradec Králové, České Budějovice, Pardubice

Slovensko

Slovensko je jedním z 9 států regionu CEE a má obrovský růstový potenciál. Hrubý domácí příjem je v současné době kolem 13 900 Eur na obyvatele – slovenská ekonomika je jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik v Evropě. HDP vzrostl v roce 2015 o 3,6 %. Je členem Evropské unie (EU) a Světové obchodní organizace (WTO). Jako jedna z mála zemí v regionu používá měnu Euro. V roce 2015 mělo Slovensko 5 421 349 obyvatel a jeho rozloha je 49 035 km².

Maloobchod

Maloobchod je do značné míry ovládán zahraničními obchodními řetězci. V posledních letech roste poptávka po elektronice, oblečení a módních doplňcích. Slovenští spotřebitelé se stále více zaměřují na značkové zboží. Očekává se nárůst reálných disponibilních příjmů, který bude mít za následek zvýšení prodeje dražšího zboží.

Okolní státy

Díky geografické poloze je branou na rozvíjející se trhy východní Evropy a do sousedních států – Polska, Ukrajiny, Maďarska, Rakouska a České republiky.

Právo a normy

Slovenský právní systém je do značné míry harmonizovaný s požadavky EU. Produkty a obaly by měly splňovat normy EU a testování může být povinné pro některé dovážené zboží, zejména pro technická a elektrická zařízení.

5 největších měst

Bratislava, Košice, Prešov, Žilina, Nitra